Sindobatam

Dapatkan berita terbaru

L±downik NASA nagra³ wschód S³oñca na Marsie. Untuk w³a¶nie tu kopa³ polski “kret”

Zobacz wideo
Niezwykłe odkrycie NASA. Trzęsienie Marsa“

Lądownik przebywa na Marsie od listopada 2018 roku, czyli prawie 3,5 roku (lub jak kto woli ponad 1200 soli). Na co dzień zajmuje się badaniami powierzchni i wnętrza Czerwonej Planety, ale od czasu do czasu zaskoczy, przesyłając na Ziemię ciekawe zdjęcie (z czego słyną raczej, aziki).

Sonda nagrała wschód Słońca z powierzchni Marsa

Tim razem kamera lądownika uchwyciła na serii fotografi wschód Słońca widoczny z Marsa. Badacze połączyli je następnie w krótki filmik, który w formie gifu opublikowali na Twitterze. Nasza dzienna gwiazda z tej perspektywy wydaje się zdecydowanie mniejsza, niż widoczna z powierzchni Ziemi.

Nigdy nie znudzi mi się wschód Słońca na Marsie. Kadego ranka ta odległa kropka wspina się coraz wyżej po niebie dając mi energię na kolejną rundę nasłuchiwania dudnienia pod moimi stopami

– napisano dan profilu misji dan Twitterze.

Autorzy tweeta podkreślili tym samym, jak istotne dla lądownika są kolejne “porcje” energii słonecznej, które otrzymuje każdego dnia. W przeciwieństwie m.di. lakukan azików Ketekunan czy Curiosity, które zasilane są z radioizotopowych generatorów termoelektrycznych, InSight korzysta wyłącznie z energii słonecznej.

Co ciekawe, niemal dokładnie rok temu InSight miał na Marsie bardzo poważne problemy. NASA musiała na pewien czas wstrzymać badania i “uśpić” sprzęt, bo przykryte grubą warstwą marsjańskiego pyłu panele słoneczne nie zapewniały odpowiedniej ilości energii listrik. Z problemami na szczęście się uporano, sebuah badania InSight wznowił.

Untuk właśnie dzięki tej misji naukowcom udało się udowodnić istnienie na Czerwonej Planecie “tzw. trzęsień Marsa”, które – jak się później okazło – są tam całkiem. powszechne Bywają też całkiem silne (choć nie tak, jak na Ziemi). Rekordowe wstrząsy z połowy 2021 roku miały siłę 4,2 magnitudo.

READ  Masalah kulit tak terlihat Warzone Pacific kembali beberapa hari setelah diperbaiki

Misję InSight część osób kojarzy też z tzw. polskim “kretem”, czyli penetratorem, który miał wykopać pięciometrowy otwór w powierzchni planety. Niestety – z powodu innej, niż zakładała przed menatap NASA struktury powierzchni – zadania nie udało się dokończyć i pomysł ostatecznie porzucono.

Więcej o eksploracji kosmosu przeczytasz na Gazeta.pl